04
So, Gru
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Wodociągi orneckie 2020/03/02 00:54 #1

Prace przy odbudowie sieci wodociągowej i kanalizacyjnej rozpoczęto w lipcu 1946 roku. Do końca roku udał się doprowadzić do używalności kanalizację miejską. Wyremontowano i oczyszczono szamba przy ulicy Elbląskiej oraz Młynarskiej. Wyremontowano uliczne hydranty, instalację wodne w budynkach do licznika. Odcięto od pomp głębinowych zniszczoną wieżę ciśnień. Poprawiono instalacje elektryczną przy pompach. Zamówiono rury do uzupełnienia instalacji przy ulicy 1 Maja - pod mostem.

Rada Miejska 12.09.1946 roku jednogłośnie uchwaliła wystąpienie z wnioskiem do wydziału odbudowy przy UW w Olsztynie o przyznanie bezzwrotnej dotacji w wysokości 150 000 zł oraz długoterminowej pożyczki w wysokości 600 000 zł na renowację wodociągów i kanalizy po zniszczeniach wojennych.

07.12.1946 Burmistrz alarmuje że ZEOM w żaden sposób nie może doprowadzić prądu do stacji pomp.

Orneta wzięła w 1949 roku 4 565 772 zł kredytu z Polskiego Banku Komunalnego w Olsztynie na budowę wieży ciśnień. Stara została zniszczona przez armię radziecką w 1945 roku.

Bardzo ważną osobą w temacie odbudowy wodociągów w Ornecie był technik Mikołaj Miniewski

Z protokołu nr V/50 Zarządu Miejskiego w Ornecie

"Bardzo ważną osobą podczas uruchamiania wodociągów i kanalizacji w Ornecie był technik Mikołaj Miniewski. Żadną miarą nie może dojść do tego aby miasto tut. zostało pozbawione jedynej siły fachowej w osobie technika Miniewskiego, gdyż wpłynęłoby to ujemnie na stan gospodarki Miejskiej, a niektóre jej gałęzie jak wspomniano powyżej przestaną prosperować to jest wodociągi i kanalizacja i dalsza odbudowa miasta stanie na martwym punkcie bowiem technik Miniewski w tut. gospodarce miejskiej jest siłą nie zastąpioną"

Na zdjęciu stara wieża z 1924 roku.

Załączniki:
  • Strona:
  • 1