04
So, Gru
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

RAJD „TYGRYSA" 2012/07/18 10:06 #1

Taka ciekawostka:
RAJD „TYGRYSA” NA TEREN WARMII I MAZUR – EPIZOD Z WALK ŻOŁNIERZY MJRA ZYGMUNTA SZENDZIELARZA „ŁUPASZKI” NA WARMII I MAZURACH.

W grudniu 1946 r. działała w okolicach Ornety grupa „od Łupaszki” poszukująca na rozkaz mjra Z. Szendzielarza „Łupaszki” działających na Pomorzu żołnierzy 3. i 5. szwadronu 5. Brygady Wileńskiej AK.
W dn. 7 grudnia 1946 r. czteroosobowa grupa „Tygrysa” (Henryk Mieczkowski) wyruszyła na poszukiwanie dwóch szwadronów: 3. dowodzonego przez „Zeusa” (Leon Smoleński) i 5. dowodzonego przez „Leszka” (Olgierd Christa). Pierwsza misja nawiązania kontaktu (Rajd „Lufy”) z „zaginionymi” szwadronami, zakończyła się niepowodzeniem. Początkowo oddział „Tygrysa” składał się z czterech osób, ale w trakcie działań powiększył się do ośmiu. Z Białostocczyzny na Warmię i Mazury przemieścił się koleją, występując w roli funkcjonariuszy MO wiozących aresztanta. Grupa „Tygrysa” wysiadła na stacji w Szczytnie i jeszcze tego samego dnia znalazła się w pobliskich lasach. Maszerując nocą w trudnym terenie, patrol przeszedł około 45 km i znalazł się pod Olsztynem. Po jego dotarł do Gutkowa, następnie skręcił na północ i udał się w kierunku Dobrego Miasta (nocleg w okolicy Bukwałdu). Przez kilka kolejnych dni przebywał w rejonie Dobrego Miasta, Ornety i Lidzbarka Warmińskiego.
Od 16 grudnia patrol „Tygrysa” wykazywał dużą aktywność jak na tak niewielką grupę. W dniu tym rozbrojono trzech milicjantów, oficera i sześciu żołnierzy i zdobyto: LMG, 7 PPSz, 3 kbk, MP, 3 pistolety, 14 granatów, 680 szt. amunicji.
23 grudnia w miejscowości Lanien (pow. Lidzbark Warmiński) dokonano rekwizycji w miejscowej spółdzielni i zatrzymano samochód z dwoma funkcjonariuszami UBP z Lidzbarka Warmińskiego. Jednego z nich, Edwarda Walczaka, rozstrzelano. W tym dniu w miejscowości Basino zlikwidowano aktywistę PPR Pawła Rasina.
Rajd zakończył się fiaskiem. Pododdziałów „Zeusa” i „Leszka” nie odnaleziono, ponieważ zostały już wcześniej zdemobilizowane, o czym „Łupaszko” nie wiedział.

RAJD „TYGRYSA" 2012/07/18 13:09 #2

  • Anonim
  • Anonim Avatar
Dziękuję za przeniesienie postu we właściwe miejsce.
Pozdrawiam Admina.

RAJD „TYGRYSA" 2012/07/18 13:24 #3

Dziękuję za umieszczenie tekstu we właściwym miejscu.
Więcej informacji o działaniach żołnierzy Łupaszki na Warmii i Mazurach można uzyskać na stronie:
podziemiezbrojne.blox.pl/html/1310721,262146,21.html?165911

RAJD „TYGRYSA" 2013/03/10 16:48 #4

  • anonim
  • anonim Avatar
W samej Ornecie raczej nie byli. W okolicy pewnie także nic nie zdziałali.

RAJD „TYGRYSA" 2013/03/10 18:31 #5

Napisałem: " w rejonie Dobrego Miasta, Ornety i Lidzbarka Warmińskiego", a zatem nie byli w Ornecie.
Czy niczego nie zdziałali jak na tak małą grupkę?
Napisałem:
"d 16 grudnia patrol „Tygrysa” wykazywał dużą aktywność jak na tak niewielką grupę. W dniu tym rozbrojono trzech milicjantów, oficera i sześciu żołnierzy i zdobyto: LMG, 7 PPSz, 3 kbk, MP, 3 pistolety, 14 granatów, 680 szt. amunicji.
23 grudnia w miejscowości Lanien (pow. Lidzbark Warmiński) dokonano rekwizycji w miejscowej spółdzielni i zatrzymano samochód z dwoma funkcjonariuszami UBP z Lidzbarka Warmińskiego. Jednego z nich, Edwarda Walczaka, rozstrzelano. W tym dniu w miejscowości Basino zlikwidowano aktywistę PPR Pawła Rasina".
  • Strona:
  • 1