09
N, Maj
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT:

Fabryka Cygar Grunenberg 2020/05/28 23:07 #76

adamnel napisał: A jednak dociekliwość popłaca. Było całkowicie odwrotnie, Centrala Firmy C.Grunenberg jak również Fabryka znajdowała się w Wormditt, co wynika jednoznacznie z analizy dwóch faktur(w załączeniu). Ta z 1917r, w nagłówku ma
C.Grunenberg WORMDITT Ospr. Tabak-u. Cigarren-Fabriken
Zweiggeschaft: Cigarren-Fabrik C.Grunnenberg, Graudenz Westpr.
Zweiggeschaft - co znaczy oddział firmy.

Rewelacja. Skąd masz fakturki?

Fabryka Cygar Grunenberg 2020/05/29 22:52 #77

Adamnel napisał:
Ze względu na swój niezwykły zawód został przez współobywateli nazwany “Tobaks- Spinner”(translatory nie rozumieją takiego określenia).
Od biedy można to przetłumaczyć - ,,Tytoniowa Prżądka"

Fabryka Cygar Grunenberg 2020/05/30 11:19 #78

• adamnel
  • adamnel Avatar
Te faktury opublikował jaku w 2013r.(są one również dostępne w internecie), ale mylnie je interpretował.
Ja natomiast starałem się odszukać fabrykę w Graudenz i nie znalazłem w spisach fabryk tytoniu.
Pożniej tłumaczenie książki Wormditt jednoznacznie pokazało, że Fabryka została założona w Wormditt w 1806r.
Wczytując się w faktury Wormditt widnieje na nich jako centrala a Graudenz jako filia.

Wyciąg z nieistniejących Fabryk Tytoniu
C. Grunenberg Tabakfabrik, Wormditt in Ostpreussen, später Friedrichstal in Baden
Echter Wormditter Kownoer
Schnupftabak

C. Grunenberg Tobacco Factory, Wormditt w Prusach Wschodnich, później Friedrich Valley w Badenii
Prawdziwy Wormditter Kownoer
tabaka

Fabryka Cygar Grunenberg 2020/05/30 11:29 #79

• adamnel
  • adamnel Avatar
mnie podobnie tłumaczył translator.
Przy okazji kiedyś była dyskusja na forum, skąd tytoń do tej fabryki.
Raczej na tych terenach nie był nigdy uprawiany, ze względu na słabe gleby i klimat.
Już za Wisłą były dogodniejsze warunki do uprawy i dłuższy okres wegetacji roślin, stąd być może powstała
filia w Grudziadzu. Do produkcji używano również tytoniu importowanego, więc porty były dośc blisko.

C.Grunenberg WORMDITT 2020/07/25 02:26 #80

Załączniki:

Fabryka Cygar Grunenberg 2020/11/10 21:11 #81

Aszok napisał: Najważniejsze, to się nie poddawać.
Chyba wiem, gdzie się mieściła nasza ,,zaginiona fabryka". Zainteresowanych odsyłam do albumu ,,Orneta Historia w kamieniach zaklęta" str.10, zdjęcie w lewym dolnym rogu. Sympatyczny pan na pierwszym planie to sam Karol Ignacy Grunenberg. Skąd jak nie spod własnej firmy miał wyruszać wóz ,,firmowy'' przygotowany do uroczystej parady ?

Prawda? Nie ma takiej.
Załączniki:

Fabryka Cygar Grunenberg 2020/11/24 21:50 #82

Korespondencja firmowa Grunenberga

Prawda? Nie ma takiej.
Załączniki: